Remont - 8 kroków do metamorfozy wnętrza
Czasami każdy z nas staje przed decyzją odnośnie do remontu mieszkania. Czasem też mieszkanie posiada już swoje lata i czeka nas generalny remont. Remont taki należy powierzyć sprawdzonej ekipie remontowej, wykańczającej wnętrza. W tym wpisie chciałbym przedstawić kilka niezwykle istotnych elementów. Często osoby wykonujące remont, pomijają niektóre z tych elementów, bądź celowo ich nie robią, ograniczając się tylko do tego, co widoczne. Zapraszam do lektury o kapitalnym remoncie, wskazujące, na co należy zwrócić uwagę.
Niezwykle istotnym elementem jest wybór odpowiedniej ekipy remontowej. Dobra ekipa remontowa gwarantuje spokój w czasie remontu czy wykończenia wnętrz. Kolejnym istotnym elementem jest przygotowanie projektów wnętrz, pozwala to zawczasu przemyśleć funkcjonalność wnętrza.
Wymiana instalacji elektrycznej
Wymiana instalacji elektrycznej jest kosztownym elementem. Wystarczy pomyśleć o ilości przewodów, ukrytych w ścianie. Stosunkowo łatwo zaniedbać ten element (w myśl zasady, że „przez tyle lat było dobrze to i teraz też będzie”). Niestety żyjemy w czasach, kiedy konsumpcja energii elektrycznej jest ogromna. Kiedyś piekarnik, czajnik, kuchnia były urządzeniami gazowymi. Teraz coraz częściej są one na prąd, więc może to prowadzić do przeciążenia instalacji elektrycznej, do zwarcia, czyli do nagłego i gwałtownego przepływu energii elektrycznej przez instalację. W konsekwencji zaś prowadzić to może do zagrożenia zdrowia domowników oraz awarii urządzeń podłączonych do obwodu.
Wymiana instalacji hydraulicznej
Kolejną instalacją, której wymianę należy rozważyć w czasie generalnego remontu, jest wymiana instalacji hydraulicznej. Na szczęście nie jest ona tak rozbudowana jak instalacja elektryczna.
W przypadku wymiany instalacji hydraulicznej w łazience niezwykle istotne jest wcześniejsze rozplanowanie lokalizacji armatury. Zawsze trzeba pamiętać też o zachowaniu odpowiednich spadków rur kanalizacyjnych.
Wymiana drzwi i okien
W czasie kapitalnego remontu warto rozważyć wymianę drzwi wewnętrznych, zewnętrznych oraz okien. Jeżeli okna są drewniane o znacznym stopniu zbutwienia, wymiana okien jest konieczna. W chwili obecnej, gdy koszty ogrzewania szybują, wymiana nieszczelnych okien jest wskazana, bo wpłynie to na obniżenie naszych wydatków związanych z opłatami za ogrzewanie.
Podobnie sytuacja przedstawia się z drzwiami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi. W tym wypadku, jednak to estetyka ma największe znaczenie. Zniszczone drzwi mogą zepsuć finalny efekt każdego remontu.
Wymiana podłogi
W czasie kapitalnego remontu warto należytą uwagę poświęcić podłodze. W końcu każdego dnia to jej powierzchnię najsilniej eksploatujemy. Warto wybrać odpowiednio trwałą podłogę, by cieszyć się nią przez lata. Jeżeli w lokalu znajduje się parkiet, korzystną opcją jest jego wycyklinowanie.
Remont Łazienki
Remont łazienki to najbardziej pracochłonne i kosztowne pomieszczenie w całym domu. W przypadku remontu łazienki warto rozważyć również wymianę instalacji elektrycznej i hydraulicznej. W przypadku mniejszych remontów można przemyśleć możliwość klejenia nowych płytek na stare płytki. Przyśpiesza to znacząco prace remontowe, redukuje ilość gruzu, jednakże zmniejsza nieco pomieszczenie.
Remont Kuchni
Kolejnym, drogim remontowo pomieszczeniem w naszym domu jest kuchnia. Nowe meble, współczesne sprzęty AGD odmienią to pomieszczenie, ale z uwagi na wysoki ich koszt warto wybrać produkty wyższej jakości, aby służyły długie lata. Oczywiście nie należy zapominać o współgrającej i odpornej podłodze oraz zabezpieczeniu ściany w strefie międzyszafkowej. Możemy użyć tam np. płytki, szkło/lacobel, panele, licówki ceglane.
Zmiany funkcjonalności pomieszczeń
Czasem inwestorzy pragną przenieść kuchnię do dużego salonu, gdyż niezwykle popularnym i wygodnym rozwiązaniem jest połączenie kuchni z salonem. W takim przypadku trzeba koniecznie zweryfikować, czy będzie zapewniony dostęp do wody, odpowiedni spadek rur kanalizacyjnych czy też odpowiednia wentylacja, która jest niezbędna w kuchni.
Wyburzanie
Przed przystąpieniem do wyburzania koniecznie trzeba upewnić się, które ściany są ścianami działowymi, a które nośnymi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się ze spółdzielnią lub też konstruktorem z odpowiednimi uprawnieniami. Z usuwaniem ścian działowych nie powinno być większego problemu.
Masz, inny problem?
Jeśli nasz artykuł, nie odpowiedział na Twoje pytanie.
Skorzystaj z formularza. Zobaczymy, w jaki sposób możemy pomóc. Możesz również zadzwonić lub napisać emaila.